Pływanie jako forma ruchu

Data publikacji: 2015-08-17

Pływanie jako forma ruchu

Pływanie jest bardzo ważną i istotną umiejętnością życia każdego człowieka. Umiejętność pływania wiąże się z stosowaniem ćwiczeń w wodzie. Opanowanie tej umiejętności, daje nam poczucie bezpieczeństwa w wodzie i dzięki temu możemy w pełni korzystać z przyjemności, jakie daje nam przebywanie nad morzem lub też nad jeziorem. Pływanie to dyscyplina, która - uprawiana rekreacyjnie - przynosi same pozytywne efekty. Dotyczy to osób w każdym wieku, włączając w to najstarszych, a zaczynając już od kilkutygodniowych niemowląt! Na zajęcia w wodzie rodzice mogą zacząć przychodzić już z dwumiesięcznymi maluchami. Do około ósmego miesiąca życia dziecko ma odruch bezwarunkowy, który pozostał z etapu życia płodowego - po zanurzeniu w wodę automatycznie wstrzymuje oddech. W późniejszym okresie życia ten odruch zanika i rozpoczynając naukę pływania trzeba go tego na nowo nauczyć.

           Należy aby nauka pływania była nieustającym i niezachwianym częścią rozwoju wszystkich dzieci z dwóch powodów. Po pierwsze dla jego bezpieczeństwa w wodzie i wokół niej. Po drugie stanowi formę kształtowania kultury fizycznej. Jest to dopełnienie kształtowania intelektualnego dziecka. Pływanie stanowi również wyjątkową zdolność ruchową. Dzięki niej dostarczane są bardziej konkretnych cech psychofizycznych, które wpływają oddziałowującą na cierpliwość, zdolność rozwiązywania problemów, a także uczy wytrwałości w dążeniu do celu lub w obliczu niepowodzeń.

Jeśli już zdecydujemy się na regularne pływanie, najważniejsze jest poprawne opanowanie techniki. Nieprawidłowo wykonane ruchy podczas pływania mogą niepotrzebnie obciążyć nasz organizm.

           Jednym z najbardziej znanych i stosowanych stylów pływackich jest kraul na piersiach, który obecnie znalazł szerokie zastosowanie w nauczaniu pływania dzieci i młodzieży. Standardowi nauczyciele i trenerzy koncentrują się na siłowym przedzieraniu się przez wodę, a także na przepływaniu niezliczonych długościach basenów, których pokonywanie staje się męczące. Wiadomo, że dzieci szybko zniechęcają się do wykonywania żmudnych, długich i mało interesujących ćwiczeń. Dlatego tradycyjne nauczanie i jego metody sprawiły, że styl pływacki jakim jest kraul jest trudny do opanowania, ponieważ uczy pływać niewygodnie. Total Immersion jest niezawodnym podejściem do nauczania, przynosi rezultaty znacznie szybciej niż konwencjonalne metody i potrafi je opanować każda osoba bez względu na wiek. Metoda ta skupia się na trzech podstawowych regułach: utrzymywanie równowagi ciała, bycia jak najdłuższym oraz pływania na boku. Instruktorzy stosujący tę metodę uczą pływania swobodniejszego z płynniejszymi ruchami, gdzie starają się zmienić wydajne ruchy w niezachwiane nawyki. Dzięki temu technika pływania jest atrakcyjniejsza, a pokonywanie odcinków przychodzi z łatwością i lekkością, bez żadnych trudności, a co najważniejsze z niewielkim nakładem sił.

             Pływanie to dyscyplina, w której nauka wymaga myślenia, koncentrowania się, zapamiętywania – tak bowiem działa nauka kraula metoda Total Immersion. Jednak warto pamiętać aby z pływania czerpać jak najwięcej radości oraz satysfakcji, a uprawianie tej dyscypliny sportowej - bez względu na charakter amatorski czy zawodowy - przynosiło maksimum przyjemności.

Dlatego ważną rzeczą podczas treningów metodą TI, jak i metodą tradycyjną jest personalne podejście do pływaka, który ma świadomość, że cała uwaga jest skupiona na nim. Indywidualizm jest szczególnie ważny, jak i zasadniczo potrzebny w nauczaniu dzieci. Często stosowane są ćwiczenia w formie zabawowej, aby proces uczenia się był zabawą. Pozwala to na szybsze przyswojenie wiedzy, mający duży wpływ na prędkość uczenia się pływania.

 

Paulina Kreft

Pływanie jako forma ruchu

Komentarze